„Spotřební koš“ pro důchodce

Admin HLP Leave a Comment

K věci:  Často jsou zveřejňovány formou grafů či tabulek porovnávací statistické údaje na evropské úrovni, např. “průměrné mzdy”, “minimální mzdy”, “průměrné důchody” a pod. v přepočtu podle kurzu ( Kč – euro,dolar). Z hlediska objektivity je to však spíše matoucí. Jsem sociálně laděný občan a mohla by mi argumentačně vyhovovat skutečnost, že jsme ( ČR) většinou ” na chvostu”.

Pro objektivitu navrhuji sestavit jednotný ” spotřební koš” občana EU 21. století ( doporučuji spotřební koše dva – pro aktivně pracující a pro důchodce, případně třetí pro rodinu se dvěma dětmi se všemi příspěvky a úlevami, neboť se objektivně i nárokově liší). Na základě přepočtu (pomocí koeficientů), nebo v absolutních hodnotách porovnávat životní náklady, resp.  životní úroveň občanů jednotlivých zemí EU!

Jsem důchodce. Mnoho mladých lidí dnes u nás zužuje náklady důchodců jen na to nejzákladnější a vychází jim tak, že jim to musí stačit ( dokládají to i zkreslenými výpočty) – viz. třeba reakce na “Novinky.cz”. Zapomínají ale, že právě důchodci, kteří poctivě celý život pracovali ( na rozdíl od mnoha dnešních mladých lidí), by měli mít možnost naopak “užívat” zbytku života. Měli by mít ( myšleno finančně) možnost kulturního a společenského vyžití (kultura a sport se nesmí pro ně zužovat jen na televizi, když vstupné je enormně vysoké!). Myslím si, že také není přepych, když mají auto-jak pro běžnou potřebu, tak pro cestování a návštěvy rodiny a známých ( roční náklady podle mě jen v hrubém přiblížení představují – odpisy(10% ceny auta), benzín (5.000km/rok, 8litrů (spotřeba na 100 km) x 33 Kč/l = 13.200 Kč, zákonné ručení(4.000 Kč), zimní přezouvání + údržba (3.000Kč). Také by nemuseli sedět doma a mohli by si vyjet na nějakou tu zahraniční dovolenou (jak to dělají západní důchodci). Také mají děti a vnoučata a ti čekají na dárečky jak k životním výročím, tak na Vánoce. Používají ( a platí) internet a mobilní služby. Důchodci mají také zásadně zvýšené náklady na zdravotní péči. To vše (a mnoho dalšího) by mělo být také součástí “spotřebního koše” důchodců! Možná, že je to námět na doktorandskou dizertační práci. Myslím, že by to byl dobrý počin, kdyby se někdo evropským “spotřebním košem (koši)” zabýval a vyhodnotil (porovnal) životní úroveň pracujících a důchodců v zemích EU tímto objektivizovaným způsobem. Pomohlo by to odstranit i antagonismus mezi mladou a starší generací.

Pokud takovéto údaje ( jak v ČR, tak na úrovni EU) již existují tak se omlouvám, že mi nejsou známy. Zveřejňované tabulky a grafy vytvořené pouhým přepočtem kurzů, které jsou mi k dispozici, jsou jak jsem uvedl v úvodu neobjektivní, zkreslené, ba přímo matoucí.

Možná, že jsem idealista a že něco podobného není v podmínkách EU (záměrně?!) reálné. Myslím, že je to ale reálné ale alespoň v ČR, i když z komunikace s některými politiky je zřejmé, že o objektivní porovnávání životní úrovně jednotlivých skupin občanů jak v ČR, tak i mezi zeměmi EU není (záměrně) zájem.

Pokud můj návrh pramení z nevědomosti, tak mě prosím odkažte na příslušné- pro mě dostupné objektivní podklady.

Děkuji

P. N.

Plzeň

________________

Autor poskytl souhlas se zveřejněním příspěvku na webových stránkách Odborné komise pro důchodovou reformu. Příspěvek nevyjadřuje názor Odborné komise pro důchodovou reformu, nýbrž pouze osobní názory a zkušenosti autora. Příspěvek neprošel jazykovou ani věcnou korekturou.

Admin„Spotřební koš“ pro důchodce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *