Podnět paní Bořucké

Admin HLP Leave a Comment

Vážené dámy a pánové, vážená odborná komise,

velmi bedlivě sleduji Vaši činnost, kterou považuji za nesmírně důležitou a odpovědnou. Je skvělé, že díky webovým stránkám, má i široká veřejnost možnost průběžně sledovat vývoj Vašich jednání a dokonce má možnost Vám zaslat své podněty a návrhy. Jistě je důležité najít smysluplný klíč k tomu, jak by měl v budoucnu vypadat český důchodový systém.

Jenže současně a řekla bych, že přednostně, je nutné řešit současnou neutěšenou situaci lidí, zejména nás žen, v předdůchodovém věku. Je velmi jednoduché uzákonit, že se bude prodlužovat věk odchodu do důchodu u žen každý rok o 4 měsíce (v budoucnu dokonce o víc), ale daleko složitější je vytvořit systém, aby byl o ně na trhu práce zájem a měly kde pracovat.  To už ale Ti, co to uzákonili, neřešili. Pokud se nestane zázrak, tak počet žen bez práce ve věku 55+ nadále jen poroste. Občas se o tomto problému hovoří, ale to je tak asi všechno. Nelze se zbavit pocitu, že si naše společnost s tímto příliš hlavu neláme (vždyť žena přece vydrží všechno) a odpovědní účinné řešení neznají a tak se jen experimentuje. Bohužel s námi, tj. s těmi, které vychovaly současnou generaci mladých pracujících, přičemž samy celý život pracovaly a odváděly sociální pojištění.

Je načase si uvědomit, že pokud neexistuje skutečně účinné systémové řešení, je zapotřebí přistoupit k řešení nesystémovému (možná by na tom státní kasa ještě vydělala) a poučit se ze vzniklého problému. Proč máme my ženy 55+ pykat za něco, co jsme nezavinily?  Jakou máme šanci na trhu práce např. na Ostravsku, kde připadá na 1 pracovní místo 22 uchazečů (bylo řečeno dne 20.7.2014 v pořadu  „Otázky Václava Moravce“ s generální ředitelkou ÚP p. Bílkovou).  A těch otázek je spousta…

Nelze tento problém odkládat. Uvědomte si prosím, že je vháněno do neřešitelné situace, do depresí a do chudoby stále více žen, které pro tuto zemi, náš stát, udělaly maximum.

Vážení, výše uvedený podnět je určený nejen k jednání, ale především k neodkladnému řešení.

Pokud budu moci být jakkoliv nápomocná, ráda a ochotně pomohu.

S pozdravem

Jiřina Bořucká

________________

Autorka poskytla souhlas se zveřejněním příspěvku na webových stránkách Odborné komise pro důchodovou reformu. Příspěvek nevyjadřuje názor Odborné komise pro důchodovou reformu, nýbrž pouze osobní názory a zkušenosti autorky. Příspěvek neprošel jazykovou ani věcnou korekturou.

AdminPodnět paní Bořucké

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *