Pan Emil – uzdravený invalidní důchodce

Admin HLP Leave a Comment

Když přicházím k bydlišti pana Emila, míjím řady starých, neužívaných garáží. Většina garážových vrat je silně zrezivělá, některá chybí úplně, vše zpustlé a zarostlé plevelem. Vskutku neutěšený pohled – až na jednu garáž, o kterou se někdo evidentně dobře stará. Právě tato garáž je současným bydlištěm pana Emila.

Pan Emil je bývalý havíř, celkem na různých dolech v Ostravě „odfáral“ 30 let. Po naplnění prašné expozice a s diagnózou vázoneurózy odchází do invalidního důchodu a je mu přiznána renta.

Regionem s nejvyšším počtem evidovaných zaměstnanců vykonávajících rizikové práce je jednoznačně Moravskoslezský kraj.Těžba a úprava černého uhlí tvoří 13 % všech profesionálních onemocnění v ČR. (zdroj: MZ)

 V součtu mu každý měsíc přichází na účet nemalá částka a pan Emil si užívá zaslouženého odpočinku. Protože pan Emil je manuálně zručný, dostává nabídku k přivýdělku na DPP. Tato brigáda mu však obrátí dosavadní život doslova naruby. Při vrtání odletí železná špona přímo do oka pana Emila. I přes enormní snahu lékařů se nepodaří oko zachránit. A aby toho nebylo málo, následkem úrazu následně přichází pan Emil o rentu a později – po přezkumu zdravotního stavu revizním lékařem i o invalidní důchod.

Nárok na invalidní důchod může zaniknout například proto, že se u invalidního důchodce zlepšila nebo obnovila schopnost pracovat, protože se zlepšil jeho zdravotní stav. (zdroj: ČSSZ)                                         

Když vyčerpá veškeré úspory, musí si vystačit s částkou o něco málo vyšší než 3 tisíce korun měsíčně. Ukončuje podnájem a se všemi osobními věcmi se ocitá před prázdnou garáží, která se nachází na dohled od dolu, kde naposledy rubal uhlí.

„Když jsem poprvé viděl ten prázdný prostor, nechtěl jsem mít pouze špinavou matraci někde v rohu garáže, chtěl jsem žít alespoň trošku důstojně“, vysvětluje pan Emil.

Vskutku, garáž je zařízena jako každá druhá garsoniéra. Dalo by se říci, že i poměrně útulně. Nechybí postel, skříně, lednička a na stolku televizor s DVD přehrávačem. Betonovou podlahu pokrývá koberec. Ale asi nejvíce překvapující je skutečností je až úzkostný pořádek, který v této garáži panuje.

Podle sčítání, které realizoval Magistrát města Ostravy ve spolupráci s dalšími subjekty v září 2012, se na území města Ostravy pohybuje celkem 890 zjevných bezdomovců.

Určitou „výhodou“ tohoto netradičního bydlení jsou velmi nízké náklady. Pronájem garáže stojí necelou tisícikorunu ročně a dalšími náklady jsou už pouze platby za elektřinu. Užitkovou vodu zachytává pan Emil ze střechy garáží do sudů.

Samozřejmě tu nemám koupelnu, ale chodím se sprchovat každý druhý den k přítelkyni“, objasňuje pan Emil.

I přes nízké náklady na bydlení si musí pan Emil vystačit přibližně se stokorunou na den. Přes léto sbírá na okolních haldách houby, které následně prodává a občas se mu naskytne i nějaká brigáda.

„Neutrácím za alkohol a jsem schopen i nějakou korunu ušetřit. Tento rok jsem si udělal radost a koupil si vstupenku na festival Colours of Ostrava“ dodává pan Emil.

 Komplex garáží, ve kterých pan Emil přebývá, byl kdysi postaven svépomocí budoucích vlastníků. Většina z majitelů již zemřela nebo o tento majetek nejeví valný zájem. Ti, kteří si občas přijdou svou „neprodejnou“ nemovitost zkontrolovat se však shodnou. Po nastěhování pana Emila zcela přestalo rabování a zcizování železných součástí garáží. Přestože pan Emil je v tíživé životní situaci, nesníží se k tomu, aby si vylepšoval svůj nízký rozpočet krádežemi. Respektive právě naopak, nezištně hlídá cizí majetek, o který se samotní majitelé příliš nestarají.

V novele zákona o hmotné nouzi může stát nově vyplatit doplatek na bydlení nejen na byt, ale i na „samostatně“ uzamykatelný prostor s přístupem k pitné vodě, tedy teoreticky i na garáž.

Pan Emil není typickým příkladem bezdomovce. Není závislý na alkoholu, nežebrá, dbá o svůj vzhled a v rámci svých možností se snaží bydlet jako běžný člověk. Nyní svitla panu Emilovi i naděje na důstojnější život i bydlení. V dohledné době mu vznikne nárok na odchod do předčasného důchodu a i díky vysokým předchozím výdělkům bude jeho výše důchodu nadstandardní.(dle předběžných propočtů ČSSZ)

„Mým cílem je pronajmout si malý byt nebo garsonku, více nepotřebuji. A snad se mi to podaří už na příští Vánoční svátky…“   uzavírá pan Emil.

Jan Kubica (autor je externím spolupracovníkem Odborné komise pro důchodovou reformu)

________________

Respondent je ročník 1956, jeho současný pobyt je na katastru Slezské Ostravy.

Autor poskytl souhlas se zveřejněním příspěvku na webových stránkách Odborné komise pro důchodovou reformu. Příspěvek nevyjadřuje názor Odborné komise pro důchodovou reformu, nýbrž pouze osobní názory a zkušenosti autora.

 

 

AdminPan Emil – uzdravený invalidní důchodce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *