Píšete nám

Zohledněme v důchodovém systému výchovu dětí

M. Jílková

Stále se valorizuje v procentech, místo toho, aby se zohlednilo, kolik peněz odvádějí do sytému děti důchodců (kdo vychoval pracanty a snaživce, kteří odvádějí hodně na sociálním pojištění, mohl by z odváděné částky dostávat třeba jen 2 – 3% přímo od svých potomků). Tímto by stát podpořil rodiny s dětmi a alespoň částečně by se rodičům, kteří se o děti starali a dobře je vychovali, zvedl důchod. Bezdětní tak parazitují na těch, kdo vychovali děti, které pracují a odvádějí peníze do průběžného důchodového systému na jejich důchody.

Příběh obyčejného důchodce

Pan Josef klasickou představu penzisty moc nenaplňuje. Je šlachovitý a svalnatý, pohybuje se svižně a vzpřímeně, nenosí brýle ani se neopírá o hůlku. O jeho pokročilém věku vypovídají pouze šedé vlasy a vrásky ve tváři. Josef K. sedí u stolu s větším hrnkem čerstvě uvařeného „turka“, ve skromně zařízeném jednopokojovém bytu, který je však pečlivě uklizen. Můj život se totálně změnil po rozvodu“, začíná Josef svůj životní příběh. Po rozvodu dostal do péče i své dvě malé děti a sám uznává, že na výchovu úplně nestačil. Josefův život se pak po následujících několik desetiletí odvíjel ve stejném tempu a stereotypu: ráno do práce, odpoledne starost o domácnost a výchova dětí. Protože už si nenašel jinou životní partnerku, byl na většinu běžných povinností i rozhodnutí sám. Další životní zlom příchozí pár let před řádným důchodem, kdy už nemůže sehnat adekvátní práci a raději volí předčasný důchod. A to i za cenu výrazně krácené starobní penze. „Být na pracáku bylo pro mne ponižující“, vysvětluje své rozhodnutí Josef. Více čtěte zde.

Napište nám svůj příběh nebo vaše návrhy na OKduchody@mpsv.cz

Máte vlastní nápad, jak by bylo vhodné nastavit penzijní systém v České republice? Podělte se o něj s ostatními. S Vaším souhlasem zveřejníme i ten Váš příběh na této webové stránce. Velice zajímavé a často velmi podnětné pro práci naší Odborné komise jsou i Vaše životní příběhy. 

Podívejte se na další podněty níže…


Vaše podněty a příběhy

AdminPíšete nám